04.11.2020 - NIETOPERZ

NIETOPERZ 

  

Witajcie Świetliczaki, zapraszam Was do wykonania kolejnej pracy plastycznej. 

Bohaterem dzisiejszego spotkania jest nietoperz. To bardzo ciekawe zwierzątko, poczytajcie o nim kilka ciekawostek...

Nietoperze są częścią naturalnej równowagi w przyrodzie i są potrzebne, aby utrzymać równowagę w przyrodzie. Istnieją różne rodzaje nietoperzy na całym świecie i każdy z nich rozwinął się w zależności od swojego miejsca, w którym żyje. 

 1. Nietoperze to jedyne ssaki, które potrafią latać ale w przeciwieństwie do ptaków, ruch ich skrzydeł nie jest symetryczny, a kształt ulega zmianie w zależności od potrzeb.

2. W celu przeżycia zimy, wyruszają na żer i  magazynują tkankę tłuszczową. Stanowi ona wówczas ponad dwadzieścia procent masy ich ciała. To bardzo dużo.

3. Największym zagrożeniem dla nietoperzy są ludzie i ich działalność. Nietoperz wybudzony z hibernacji w zimowe miesiące może umrzeć z głodu, dlatego najbardziej szkodzimy im, kiedy zwiedzamy jaskinie i groty zimą.

4. Niektóre gatunki mają przezroczyste skrzydła, dzięki czemu mogą obserwować otoczenie, nawet kiedy odpoczywają i są nimi szczelnie otulone, wisząc do góry nogami. 

5. Zdecydowana większość nietoperzy jest owadożerna, a dorosły osobnik może zjeść nawet kilka tysięcy komarów w ciągu jednej nocy. Są więc bardzo pożyteczne.

6. Kilka gatunków nietoperzy z Ameryki Południowej żywi się krwią ssaków i ptaków. Pozostałe gatunki jedzą głównie owady, rośliny i owoce.

7. Niektóre nietoperze uwielbiają mango i banany, a ich obecność ma wielki wpływ na proces zapylania ponad pięciuset różnych roślin.

8. Podczas snu zimowego nietoperze nie są w stanie bronić się przed innymi drapieżnikami, dlatego często padają ofiarami lisów i innych dzikich zwierząt, które atakują je, kiedy te śpią.

 9. Ludzie nie mają żadnych powodów, by obawiać się nietoperzy, ponieważ nas nie atakują. Nie jest też prawdą, że nietoperze wplątują się kobietom we włosy. Jest to stary przesąd, który miał zniechęcać kobiety do opuszczania domów po zmroku.

10. Nietoperze mają zdolność do echolokacji, czyli orientacji w terenie i rozpoznawania przeszkód dzięki akustyce. Umiejętność ta doskonale zastępuje im wzrok, choć wcale nie jest prawdą, że są ślepe.

11. W kulturze starożytnych Chińczyków nietoperze były utożsamiane ze szczęściem.

 12. Występują na wszystkich kontynentach, z wyjątkiem Antarktydy.

13. Nietoperze najczęściej jedzą podczas lotu, a polują tak szybko, że niemal niemożliwe jest uwiecznienie tego momentu.

14. Stworzenia te doskonale radzą sobie w miastach, gdzie znajdują odpowiednie warunki, na przykład w wieżach kościołów czy ciemnych dzwonnicach, nieosiągalnych dla innych stworzeń. 

15. Dźwięki, które nietoperze wykorzystują do orientacji w terenie, są tak wysokie, że człowiek nie jest w stanie ich usłyszeć.

ostre zęby

16. Polskie nietoperze przypominają mysz ze skrzydłami i należą do niezbyt dużych, natomiast na świecie odkryto nietoperze wielkości kotów. O rany! 

17. Guano, czyli odchody nietoperzy, jest niezwykle cenne. 

18. Niektóre nietoperze biją rekordy prędkości lotu, lecąc z prędkością nawet stu kilometrów na godzinę. Potrafią również pływać, za to nie wszystkie wykształciły umiejętność chodzenia. Niektóre potrafią tylko przesuwać się po powierzchni, kiedy wiszą na niej do góry nogami.

19. Są to jedyne zwierzęta, które potrafią długo wisieć głową w dół, a co więcej, jest to dla nich najwygodniejsza pozycja, co ma związek z budową ich kończyn.

20. Nietoperze mają wielki wpływ na światowy ekosystem i przenoszą wirusy zarówno ludzkie, jak i zwierzęce. Niebezpieczne jest więc ugryzienie przez nietoperza, jak i spożycie jego mięsa. Zjedzenie mięsa nietoperza przynajmniej dwa razy skończyło się fatalnie dla ludzkości, doprowadzając do epidemii eboli i koronawirusa.

 
Mam nadzieję, że was nie zanudziłam. Warto czasami troszkę poczytać i czegoś ciekawego się dowiedzieć. Dodałam dzisiaj zdjęcie małego nietoperza, wygląda trochę strasznie. Dobrze, że dziewczynki nie uciekły. Uciekły? Szkoda... Zapraszam zatem te dzieci, które są odważne i zostały z nami. 
Nie bójcie się, dalej już nie będzie strasznie. 
Przygotujcie białą i czarną kartkę papieru, farby i kawałeczki gąbki. Farby najlepsze są w tubce. Można wtedy wycisnąć je na podstawkę lub wieczko od słoika. 
Na początek zagnijcie białą kartkę na pół. Narysujcie kształt połowy nietoperza. Zróbcie 2 nietoperze, jednego większego, drugiego mniejszego. Zobaczcie na zdjęciu. Wytnijcie i zobaczcie je w całości. 
Teraz najfajniejsza część zabawy, przyłóżcie nietoperze do czarnej kartki i maczając gąbki w różnych farbach róbcie pieczątki. Starajcie się nie ruszać nietoperzami. 
Gdy już uznacie, że wystarczy, delikatnie zabierzcie nietoperze. I ... podoba się wam efekt ? Mam nadzieję, że tak. 
Gdy wyschnie możecie z niego zrobić wspaniały obrazek do swojego pokoju.
 
pozdrawiam, pani Monika