01.11.2021 - ŚWIĘTO ZMARŁYCH

 

ŚWIĘTO ZMARŁYCH 

 

ŚWIĘTO ZMARŁYCH...

W Kościele Katolickim na początku listopada, gdy przypada Święto Zmarłych, wierni spotykają się w kościołach lub na mszach organizowanych bezpośrednio na cmentarzach, gdzie wspomina się tych, którzy odeszli z tego świata.

Dzień ten ma przypomnieć o obecności świętych, życiu wiecznym oraz o zmartwychwstaniu. Przede wszystkim jednak ma wzmacniać wiarę w skuteczność modlitwy wstawienniczej.

Na grobach pali się znicze i świece. Zwyczaj ten pochodzi z dawnych czasów, gdy podczas Dziadów palono we wsiach ogniska. Miały one pomóc duchom przodków trafić do domu, a także odstraszyć nieproszonych gości. Dzisiaj świece przede wszystkim symbolizują pamięć o zmarłych i wprowadzają nas w stan zadumy i melancholii.

Dzień Wszystkich Świętych przypada w Kościele Katolickim na 1 listopada. Jest to dzień wspomnień o wszystkich tych, którzy po śmierci poszli do nieba. Jak wiadomo wszyscy święci to osoby zmarłe, lecz nie wszyscy zmarli to święci. Tych ostatnich wspominamy, zgodnie z pradawnym kalendarzem, dnia 2 listopada. Myślimy wówczas o najbliższych, przyjaciołach, osobach zasłużonych i ważnych dla nas bez względu na kontekst religijny. Dzień ten w kościele nazywany jest zaduszkami. 

www.naszeszlaki.pl 

 W dniu zadumy i odwiedzania cmentarzy zapraszam was do wykonania prostego rysunku. Narysujcie swoje wspomnienia z tego dnia. Kto zaś nie ma pomysłu niech narysuje zwykły znicz i pokoloruje. 

 

pozdrawiam

pani Monika