foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Świetliczak w domu.

07.12. 2020 - ŚWIĄTECZNIE...

ŚWIĄTECZNIE 

 

 

Świątecznie witam wszystkie Świetliczaki...

mam nadzieję, że Mikołaj zawitał do wszystkich dzieci. To oznacza, że byliście grzeczni w tym roku. Gratulacje. Słyszałam, że będą również prezenty pod choinką, w Wigilię. Posłuchajcie...

W naszej kulturze święta Bożego Narodzenia ściśle powiązane są z postacią Świętego Mikołaja. Chociaż widzimy go dzisiaj jako poczciwego starca o wyglądzie krasnala, to jeszcze nie tak dawno miał upamiętniać prawdziwego świętego – biskupa Miry, Mikołaja, w biskupiej mitrze i z pastorałem. Jednak wesoły, brodaty Święty Mikołaj, którego w Polsce znamy i kochamy, nie jest jedyną wersją legendarnej istoty przynoszącej świąteczne prezenty. Kto w innych krajach podrzuca maluchom prezenty ?

Hiszpania - Trzej Królowie

W Hiszpanii grzeczne dzieci odwiedza nie tylko jedna osoba, ale trzy wesołe postacie - los Reyes Magos, czyli Trzej Królowie i to właśnie w ich święto 6 stycznia rozdają prezenty. Kilka dni wcześniej dzieci w Hiszpanii, Meksyku i innych krajach latynoskich piszą listy do swojego ulubionego Króla, prosząc o prezenty. W noc przed 6 stycznia maluchy pozostawiają dla nich słodycze oraz siano dla ich wielbłądów i zostawiają buty w widocznym miejscu, aby rano znaleźć w nich prezent.

Włochy - Befana

Befana to dobroduszna wiedźma, jeden z ważniejszych elementów włoskiego folkloru. Według legendy, gdy Trzej Królowie podróżowali do Dzieciątka Jezus, zatrzymali się na noc u babuszki Befany. Gdy dała mędrcom schronienie, ci zaprosili ją do wspólnej wyprawy. Myśląc o swoich obowiązkach domowych, Befana odmówiła, jednak kolejnego dnia już zmieniła zdanie i wyruszyła za mędrcami. Niestety nie udało jej się ich dogonić ani znaleźć drogi do Betlejem, dlatego do dziś dnia poszukuje Dzieciątka. W wigilię Epifanii (5 stycznia) przemierza świat, latając na miotle, którą dawniej sprzątała i zagląda przez kominy, szukając Dzieciątka Jezus. Zamiast Jezusa znajduje inne dzieci, które obdarowuje drobnymi upominkami lub – jeśli są niegrzeczne – węglem.

Rosja i Ukraina - Dziadek Mróz

Dziadek Mróz jest postacią ze słowiańskiej mitologii, często przedstawiany jako czarodziej lub demon. Według legend karał niegrzeczne dzieci, porywając je, ale ta ciemniejsza część osobowości Dziadka Mroza złagodniała przez lata. Teraz, w sylwestrową noc podróżuje po całym regionie słowiańskim, głównie Rosji i Ukrainie, niosąc prezenty dla dzieci z wesołą towarzyszką, Sneguroszką, czyli Śnieżynką.

Austria, Szwajcaria i Niemcy - Dzieciątko Jezus

Dzieciątko Jezus jest życzliwą postacią, która w Wigilię pozostawia prezenty dla dobrych dzieci, podobnie jak jej bardziej znany odpowiednik, Święty Mikołaj. Tradycja ta dotyczy rodzin luterańskich w Niemczech, Austrii, Czechach i na Słowacji. Zwykle przedstawiany jest w koronie i długich, kędzierzawych blond włosach. Każdego roku w Norymberdze w Niemczech wybiera się dziecko, które podczas celebracji Bożego narodzenia na świątecznym rynku odegra rolę Dzieciątka Jezus.

Szwecja - Tomte lub Jultomten

Tomte lub Jultomten to istota pochodząca ze szwedzkiego folkloru. Krasnoludzka postać o wyglądzie bajkowego gnoma początkowo była związana z diabłem, jednak pod wpływem globalizacji kojarzy się teraz bardziej jako pomocnik świętego Mikołaja. W Boże Narodzenie dorosły członek rodziny przebiera się za Jultomtena, zakłada straszną maskę i groźnie pyta: "czy mieszkają tu jakieś dobre dzieci?" zanim zacznie rozdawać prezenty. 

 Wiedzieliście o tym? Zobaczcie, jak nieco inaczej świętują ludzie w różnych krajach. Poszukajcie ciekawych informacji w internecie. My już teraz nie mamy czasu , zaczynamy pracę. Zrobimy proste ozdoby na choinkę. 

Przygotujcie szary papier, tekturkę falistą lub po prostu tekturkę z bloku kolorowego (ostatnia strona). Mam nadzieję, że znajdziecie kartkę z bloku nutowego. Do tego wstążeczki, dziurkacz i sznureczek. 

Wiem, że jeszcze nie znacie nutek, no może niektórzy znają ale nie wszyscy, dlatego na zamieszczonym zdjęciu narysowałam wam nutki. Będą potrzebne. Zacznijcie od narysowania na szarej tekturce 3 elementów. To serce, choinka i gwiazdka. Rozmiar zależy od was. Wytnijcie te kształty. Następnie odrysujcie ich kształt na papierze nutowym. Zanim zaczniecie wycinać narysujcie ołówkiem mniejszy kształt w środku każdej figury. Chodzi o to by wycięty element był mniejszy niż ten odrysowany. Zerknijcie na gotową pracę, na zdjęcie. Chodzi o to, by serce z szarego papieru było większe niż to wycięte z papieru nutowego.  Przyklejcie teraz małe serce na większym. Umyjcie rączki z kleju i cieniutkim cienkopisem narysujcie różne nutki na sercu, na papierze nutowym. Na końcu doklejcie kolorową kokardkę i zróbcie dziurkaczem dziurkę by móc serce powiesić na choince. 

Kochani, jedna ozdoba to za mało. Dlatego przygotowałam dla was jeszcze 2 inne kształty. To choinka i gwiazdka. Zróbcie je w podobny sposób. Jeżeli macie złoty spray możecie na koniec delikatnie pozłocić ozdoby. Co jeszcze można zrobić? Użyjcie kolorowych cekinów, koralików.  

  

pozdrawiam, pani Monika 

 

          

 

 

 

Copyright 2022  Rocket Kids / Wszelkie prawa zastrzeżone. Redaktor: Pani Monika.

 

 Designed by www.diablodesign.eu.