foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Świetliczak w domu.

11.11.2021 - DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI

DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI 

  

Drogie Świetliczaki, 

Przed nami jedno z najważniejszych świąt państwowych - Święto Niepodległości , obchodzone 11 listopada. 

Na pewno rozmawialiście już z Waszą Panią na ten temat. Ciekawa jestem czy robiliście kotyliony?

 Kotylion na 11 listopada to jeden ze sposobów na podkreślenie tego jak ważne święto obchodzimy. Odzyskanie niepodległości to jedno z najważniejszych wydarzeń historycznych w dziejach naszego narodu i należy je godnie celebrować.

Kotylion patriotyczny to tylko jeden z wielu sposobów na to, by w dniu święta narodowego pokazać, że czujemy się związani z naszym narodem, kulturą i tradycją. 11 listopada 2021 będziemy obchodzić kolejną, 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W 1918 roku po 123 latach zaborów państwo polskie powróciło na mapę i od tego czasu trwa pomimo wielu przeciwności, jakie po drodze miały miejsce. 11 listopada został ustanowiony świętem narodowym na pamiątkę tego wyjątkowego wydarzenia. Od wielu lat święto to jest dniem wolnym od pracy. Ostatnio przyjął się także model rodzinnego spędzania tego dnia podczas pokazów wojskowych, uroczystych przemarszów czy koncertów piosenek patriotycznych. W tym dniu każdy może w swój własny sposób okazać jedność i radość z przynależności do narodu polskiego. 

Kotylion na 11 listopada to jeden z pomysłów jak w prosty sposób uczcić święto narodowe. Jeśli chcemy zgłębić temat, wówczas dowiemy się, że określanie przypinki wpiętej na piersi kotylionem jest tak naprawdę błędne. Powinno się mówić, że jest to kokarda narodowa, niemniej jednak potocznie nazywa się ją kotylionem. 

Określenie kotylion pochodzi natomiast od zabawy tanecznej, w której pary dobierają się na zasadzie podobieństwa ozdób przypiętych do ubrań, czyli właśnie kotylionów.

Co to jest kotylion, każdy już wie. Czas teraz pokazać  jak go zrobić samodzielnie i właściwie nosić. Kotylion najlepiej umieścić na agrafce lub innego rodzaju przypince, aby pewnie trzymał się na ubraniu. Najlepszym miejscem do wpięcia kotylionu u panów będzie klapa marynarki, natomiast u pań w zależności od stroju miejsce na lewej piersi. Umieszczenie kotylionu w okolicy serca jest nie tylko sposobem na dobre wyeksponowanie przypinki, ale też nadaje temu czynowi osobistego charakteru. 

źródło www.edziecko.pl 

 Zaczynamy dzisiejszą zabawę. Przygotujcie czerwony i biały papier. Klej, nożyczki również się przydadzą. Rozgrzejcie paluszki, w tym celu wykonajcie po kilka obrotów nadgarstkami...w prawą stronę, kręcąc kółeczka i w lewą stronę. Teraz naciskajcie rączkami w nadgarstkach w dół i w górę, po kilka razy. O nie ....to jeszcze nie koniec. Teraz naciskajcie paluszkami na stół naśladując granie na pianinie. W lewo i w prawo. Czujecie przyjemne ciepełko? To znak, że już jesteście gotowi. 

Zaczynamy. Spójrzcie na zdjęcia poniżej. Krok po kroku pokazuję jak wykonać kotylion z papieru. Potrzebujecie 3 serca czerwone, 3 białe, 2 paski- biały i czerwony, 2 kółeczka czerwone. 

Łatwiej będzie gdy przygotujecie sobie wcześniej wzór serduszka. Złóżcie kartkę papieru na pół. Narysujcie połowę serca, wytnijcie, po rozłożeniu otrzymacie równiutkie serduszko. Teraz odrysujcie po 3 serca na białym  i  czarnym papierze, wytnijcie. Przygotujcie sobie też, już teraz  biały i czerwony pasek. Długość będzie zależała od tego jak duży kotylion robicie. To ma być symboliczna wstążeczka. 

Zobaczcie na zdjęcia jak, po kolei trzeba doklejać serduszka, by powstał kotylion. Na końcu przyklejcie paski i kółeczko w środku. 

Żegnam się z wami słowami piosenki żołnierskiej 

Wojenko, wojenko
Cóżeś Ty za pani
Że za tobą idą, że za Tobą idą chłopcy malowani?
Że za tobą idą, że za Tobą idą chłopcy malowani?
Chłopcy malowani
Sami wybierani
Wojenko wojenko, wojenko wojenko, cóżeś Ty za pani?
Wojenko wojenko, wojenko wojenko, cóżeś Ty za pani?
Na wojence ładnie
Kto Boga uprosi
Żołnierze strzelają, żołnierze strzelają, Pan Bóg kule nosi
Żołnierze strzelają, żołnierze strzelają, Pan Bóg kule nosi
Lecą kule lecą
Lecą kule żwawo
Która Cię dogoni, która Cię dogoni, to zapłacisz krwawo
Która Cię dogoni, która Cię dogoni, to zapłacisz krwawo
Wojenko, wojenko
Co za moc jest w Tobie?
Kogo Ty pokochasz, kogo Ty pokochasz, jeśli nie leguna
Kogo Ty pokochasz, kogo Ty pokochasz, jeśli nie leguna
Wojenko, wojenko
Co za moc jest w Tobie?
Kogo Ty pokochasz, kogo Ty pokochasz, w zimnym leży grobie 
Kogo Ty pokochasz, kogo Ty pokochasz, w zimnym leży grobie
 
Źródło: Musixmatch 
 
Pozdrawiam, pani Monika  
 
 
           
 

 

Copyright 2022  Rocket Kids / Wszelkie prawa zastrzeżone. Redaktor: Pani Monika.

 

 Designed by www.diablodesign.eu.