foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Świetliczak w domu.

24.02.2021 - WESOŁE GĄSIENICE

WESOŁE GĄSIENICE 

Witajcie drogie Świetliczaki,

jak wam się podoba powrót do szkoły? Mam nadzieję, że jesteście wszyscy zdrowi i szczęśliwi, że możecie się spotkać z kolegami i koleżankami. No i oczywiście z waszą panią. 

U mnie w szkole dzieci ogarnęło jakieś wiosenne szaleństwo... tak się rozgadały, rozbrykały. Zawsze jednak chcą coś ciekawego zrobić. Dzisiaj zatem coś naprawdę wesołego... Czy gąsienice mogą być wesołe? Jak wam się wydaje? Czy łatwo być gąsienicą? A czy to możliwe, że takie małe, zjadające liście gasieniczki przemienią się kiedyś w piękne motyle? 

Wiecie jak to się dzieje? 

 

Z poczwarki w motyla. Jak przemieniają się różne gatunki motyli i ciem

 

before-and-after-transformations-of-moths-and-butterflies-52238

Przemiana z poczwarki w motyla jest niezwykłym i pięknym cudem natury.

Motyle są owadami, u których dokonuje się przeobrażenie zupełne. Cykl obejmuje cztery stadia.

 

Najpierw na skutek zapłodnienia powstaje jajo. Z jaja wykluwa się gąsienica – larwa motyla. Ma miękkie ciało i wyraźnie wyodrębnioną głowę z aparatem gębowym służącym do gryzienia. Gąsienica jest jedynym stadium, w którym motyl rośnie, dlatego pobiera bardzo duże ilości pokarmu. Większość gąsienic jest roślinożerna i pochłania masę liści i łodyg.

Gdy gąsienica przestaje przyjmować pokarm, opróżnia przewód pokarmowy, zrzuca z siebie oskórek i zmienia się w nieruchomą formę. Z pozoru można uznać ją za martwy organizm, tymczasem we wnętrzu formuje się dorosły motyl. To stadium poczwarki.

W kokonie dochodzi do niezwykłych procesów. Ciało larwy praktycznie “rozpuszcza się”, a z niepozornych zgrupowań komórek wykształcają się narządy motyla i skrzydła. Z poczwarki powstaje dorosły owad tzw. imago. Czeka go krótkie życie, trwające od kilku godzin do kilku miesięcy.

 

Zobaczcie, jak wyglądają motyle przed i po przemianie. Różnorodność form jest niezwykła!

Ćma Io

Automeris io występuje w Ameryce Północnej. Gąsienice tego gatunku posiadają charakterystyczny kształt i kolor. Są zielone z kolcami na całym ciele.

before-and-after-transformations-of-moths-and-butterflies-19196

Acharia Stimulea

Gąsienica tego motyla ma bardzo charakterystyczne zielone “siodło” oraz dodatkowo szereg kolców z każdej strony do obrony. Motyl występuje w Ameryce Północnej. Jest dość mały, osiąga 26-43 mm rozpiętości skrzydeł. Należy do grupy pomrowicowatych.

before-and-after-transformations-of-moths-and-butterflies-36675

Phobetron Pithecium

Ćma także należąca do grupy pomrowicowatych. Jej gąsienica ma niezwykłą postać i nazywana jest małpim ślimakiem. Ma sześć par pokręconych i gęsto pokrytych włoskami odnóży. Niezwykle łatwo pomylić ją z pająkiem albo resztką liści.

before-and-after-transformations-of-moths-and-butterflies-54495

Isochaetes Beutenmuelleri

Kolejny gatunek z grupy pomrowicowatych. Gąsienice tego motyla są niemal przezroczyste i pokryte kolczastymi włoskami zawierającymi truciznę. Kontakt z nimi może być bolesny i skutkować zapaleniem skóry.

before-and-after-transformations-of-moths-and-butterflies-71430

Isa Textula

Przedstawiciel pomrowicowatych. Gąsienice tego gatunku są niezwykłe. Są jasnozielone, spłaszczone i mają kolce z parzącymi włoskami.

before-and-after-transformations-of-moths-and-butterflies-82351

Widłogonka siwica (Cerura vinula)

Pospolity motyl nocny z rodziny garbatek. Rozpiętość jego skrzydeł jest duża i waha się od 6,8 do 7,8 cm.

before-and-after-transformations-of-moths-and-butterflies-43263

Syssphinx hubbardi

Motyl występujący na południu Stanach Zjednoczonych i w Meksyku.

before-and-after-transformations-of-moths-and-butterflies-41421 (1)

Acraga Coa

Ćma Acraga Coa to owad niewielkich rozmiarów (rozpiętość skrzydeł wynosi 12-18 mm u samców i 19-25 mm u samic). Można go spotkać w Ameryce Południowej i Środkowej.

Ze względu na niezwykły wygląd gąsienica tego motyla nazywana jest gąsienicą klejnotem. Wyrostki na ciele zapewniają jej także ochronę, może je odrzucić jak jaszczurka ogon.

before-and-after-transformations-of-moths-and-butterflies-47913

Apatelodes torrefacta

Ćma z Ameryki Północnej. Larwa pokryta jest włoskami.

 

before-and-after-transformations-of-moths-and-butterflies-49385

Papilio troilus

Papilio troilus (Spicebush Swallowtail) to motyl z rodziny paziowatych o czarnym zabarwieniu. Występuje w Ameryce Północnej.

before-and-after-transformations-of-moths-and-butterflies-52238

Papilio polyxenes

Papilio polyxenes (Black Swallowtail) to kolejny motyl z rodziny paziowatych występujący na terenie Ameryki Północnej. Rozpiętość skrzydeł wynosi od 8 do 11 cm.

before-and-after-transformations-of-moths-and-butterflies-44260

Battus philenor (Pipevine Swallowtail)

Należący do rodziny paziowatych, występuje w Północnej i Środkowej Ameryce. Zamieszkuje wiele różnych środowisk, ale najczęściej wybiera lasy. Jego czarno-czerwone larwy żywią się kornakiem, co czyni je trującymi. Dorosłe osobniki, spożywające nektar z kwiatów tej rośliny, także są trujące.

before-and-after-transformations-of-moths-and-butterflies-46295

Greta Oto

To piękny motyl z rodziny rusałkowatych. W Anglii znany jako Glasswinged butterfly, czyli motyl szklanoskrzydły. W Hiszpanii jako Espejitos, czyli małe lustereczka. Nazwy te zawdzięcza swoim niesamowitym, przeźroczystym skrzydłom.

Występują w Centralnej i Południowej Ameryce.

before-and-after-transformations-of-moths-and-butterflies-69455

Brahmaea wallichii

Gatunek motyla z rodziny Brahmaeidae, pochodzący z Azji Południowo-Wschodniej.

before-and-after-transformations-of-moths-and-butterflies-72875

Polyura Sempronius

Polyura sempronius to duży motyl występujący w Australii. Rozpiętość skrzydeł samic sięga 85 mm.

before-and-after-transformations-of-moths-and-butterflies-78816

Hyalophora cecropia

Największa ćma Ameryki Północnej. Osobniki żeńskie mogą mieć rozpiętość skrzydeł wynoszącą 16 cm.

before-and-after-transformations-of-moths-and-butterflies-30831

Pawica atlas (Attacus Atlas)

Jest to nocny motyl z rodziny pawicowatych, uznawany za największą ćmę świata. Samice są większe od samców, ich skrzydła osiągają powierzchnię 400 cm² przy rozpiętości 25-30 cm. Występuje w Azji Południowo-Wschodniej, w południowych Chinach i Indonezji.

Dorosłe okazy są rzadko spotykane. Po przekształceniu w imago żyją zaledwie kilka dni. Aparat gębowy nie pozwala postaci dorosłej się odżywiać, więc ma ona do dyspozycji tylko zapasy pokarmu zgromadzone podczas życia larwalnego.

before-and-after-transformations-of-moths-and-butterflies-87428

Megalopyge opercularis (Ćma flanelowa)

Włochata gąsienica tego motyla wygląda nietypowo, ale też uroczo. Jest to bardzo złudne. Futerko gąsienicy jest trujące. Kontakt z ćmą wywołuje bolesną wysypkę, pęcherze, czasem nawet problemy z oddychaniem i bóle w klatce piersiowej.

1

Blue Morpho

Motyl z Ameryki Południowej o pięknym niebieskim ubarwieniu. Jego skrzydła mają metaliczny połysk, a u samic dodatkowo wykazują opalizację.

before-and-after-transformations-of-moths-and-butterflies-12255 

To są tak ciekawe informacje, że nie mogłam pominąć tych pięknych, kolorowych zdjęć. Zaczerpnęłam je ze strony : www.ciekawe.org 

Gdy zatem będziemy za chwilkę robić gąsienice zastanówcie się, która z nich będzie takim motylem.

Przygotujcie papier kolorowy, klej, nożyczki, dziurkacz. Zacznijcie od wybrania, jak zawsze koloru na tło. Może być zielone, jak u mnie ale również niebieskie, może różowe. W sumie każdy kolor będzie pasował, no może nie czarny... chociaż jeżeli myślelibyście o motylu nocnym, czyli po prostu o ćmie to pewnie czarny będzie potrzebny. Przemyślcie w takim wypadku jaka powinna być gąsienica, by była widoczna na ciemnych liściach  w nocy. To naprawdę będzie wyzwanie...tylko dla odważnych. Pozostałe dzieci zapraszam do wykonania gąsienic na zielonych liściach, wesoło pałaszujących młode listki.

Wytnijcie 3 zielone liście, narysujcie na nich cieniutkie wiązki tworzące układ nerwów na liściu. Teraz zanim je przykleicie wydziurkujcie kilka oczek tak, by liście wyglądały na podjedzone przez nasze wesołe gąsieniczki. Gotowe????

 Przyklejcie je na kartce i przygotujcie się do  naklejania gąsienic. Będziecie do tego potrzebowali małych kółeczek, sami określcie ile. Jeżeli zależy wam na długich gąsienicach potrzebujecie więcej kółek na każdą.  Wytnijcie zatem kółka w różnych kolorach i ponaklejajcie na listkach tak, by powstały robaczki. Na samym końcu nie pozostaje wam nic innego jak narysować oczy i czułki. 

Możecie również nakleić gdzieś w tle młodego, kolorowego motyla. Skorzystajcie ze zdjęć by odpowiednio dobrać kolory. 

 

pozdrawiam, pani Monika 

 

      

 

 

 

 

 

Copyright 2023  Rocket Kids / Wszelkie prawa zastrzeżone. Redaktor: Pani Monika.

 

 Designed by www.diablodesign.eu.