PISANKI, PISANKI Z TĘCZY MALOWANKI
Pisanki, pisanki
z tęczy malowanki,
przedziwne kolory,
napisy i wzory.
Poczekam cierpliwie
i może zobaczę
w jakim kolorze
wyjrzy kurczaczek.
Jak niejedna tradycja wiązana obecnie z chrześcijaństwem, zdobienie jaj ma swe źródła w pogańskich praktykach. Korzeniami sięga nawet 5 tys. lat wstecz (tak datuje się pisanki znalezione w Asyrii). Znali je starożytni Egipcjanie, Chińczycy, Rzymianie i Persowie. Najprawdopodobniej to tym ostatnim zawdzięczamy wprowadzenie pisanek do kultury chrześcijańskiej. Nasza rodzima, najstarsza pisanka datowana jest na X wiek i została znaleziona w okolicach Opola.
Te najstarsze były przyozdabiane "magicznymi" symbolami. Nie były dekoracją. Miały odstraszać złe moce, stać na straży domostw, szczęścia i zdrowia ich mieszkańców. Zapewniały urodzaj, płodność, powodzenie w miłości. Chroniły przed urokami. Zakopywano je przy wejściach do domu i do pozostałych budynków gospodarczych. Dawano je zwierzętom, by były zdrowe i płodne. W wodzie, w której były skorupki pisanek, myto noworodka, co miało zapewnić mu zdrowie.
Pokruszone skorupki rozsypywano na strzechach, by chronić dom przed uderzeniem pioruna. Pisanki miały ścisły związek z wiosennym przesileniem oraz pogańską tradycją święta zmarłych (zwyczaj składania ich na grobach spotykany jest współcześnie). Jajko od zawsze symbolizowało siłę życiową, chaos, wszechświat, odrodzenie. Jest symbolem nieśmiertelności, nieprzemijalności. Z nim wiązano mity dotyczące narodzenia świata.
Witajcie Świetliczaki dziś tak nietypowo zaczęliśmy od wierszyka. Może wprowadził was w świąteczny nastrój? Jeżeli nie, to na pewno się zmieni w ciągu kilku następnych dni. Wszyscy pewnie mimo pandemii wpadniemy w wir przygotowań.
Zapraszam was dzisiaj do zrobienia kartki ze świątecznymi pisankami. Zacznijcie od przygotowania kolorowego papieru, kleju, nożyczek, 2 koralików, dziurkaczy lub gotowych kwiatków.
Wytnijcie z żółtego papieru 2 pisanki, mogą być gładkie a mogą mieć strzępki jak u mnie. Zrobiłam 2 ponieważ chciałam wam pokazać inne możliwości dekoracji. Zatem ta pierwsza ma kolorowe paseczki z papieru, kwiaty z dziurkacza. Druga jest udekorowana papierową serwetką o tematyce wielkanocnej. Spróbujcie wymyśleć inne dekoracje...można ponaklejać cekiny, malować farbami lub mazakami, wreszcie powycinać ozdoby z kolorowego papieru. Wykorzystajcie wstążeczki, sznureczki itp. Zróbcie oczka z koralików a dziób z kolorowego papieru. Wytnijcie też łapki.
Życzę wam udanej zabawy...oczekujcie kolejnych pomysłów.
pozdrawiam, pani Monika