GIL
Witam wszystkie dzieci,
cieszę się, że możemy się spotykać. Moje Świetliczaki bardzo tęskniły i chociaż musimy nosić maseczki i dzielić się na mniejsze grupy wszyscy są weseli i szczęśliwi.
Rozmawialiśmy dzisiaj na zajęciach o tym, że powinniśmy zadbać o ptaki zimą. Szczególnie teraz gdy śniegu jest tak dużo i mróz zamroził ptasie owoce. Pamiętajcie:
Decydując się na dokarmianie zwierząt, musimy mieć świadomość, że są to dzikie zwierzęta, które powinny same zdobywać pożywienie. Przyzwyczajanie ich do łatwego pokarmu, prowadzi m.in. do utraty instynktu, a także naturalnego lęku przed ludźmi, co czasami może być dla nich niebezpieczne.
Najważniejsze jest dokarmianie zwierzyny w trudnych warunkach, które mogą zagrażać ich życiu. Gdy już takie nastaną, powinniśmy wiedzieć, czym je dokarmiać.
Dobór pokarmu jest bardzo ważny, dlatego warto wiedzieć, czym karmić latających przyjaciół, aby im pomóc, a nie zaszkodzić. Jednym z dobrych pomysłów na pokarm są wszelkiego rodzaju nasiona m.in. słonecznika, kukurydzy, ziarna takie jak proso, pszenica, owies, orzechy, suszone lub świeże owoce, a także gotowane warzywa.
Nasiona i ziarna, najlepiej wsypywać do karmnika lub specjalnych pojemników. Karmniki to świetne miejsca dla ptaków, gdzie mogę chwilę odpocząć, a także pożywić się wartościowym pokarmem. Dobrym pomysłem jest także umieszczenie w pobliżu karmnika także poidełka, gdyż ptakom w zimie często brakuje wody. Trzeba pamiętać również o systematycznym czyszczeniu karmnika i usuwaniu z niego niezjedzonych resztek pokarmu.
Dziś popularnym przysmakiem ptaków są „pyzy”, są to gotowe mieszanki tłuszczowo-nasienne w formie kul lub dzwonków, można je kupić w większości sklepów zoologicznych. Jednak takie mieszanki bez problemu przygotujemy samodzielnie w domu. By wykonać ten przysmak potrzebujemy kostkę smalcu oraz garść nasion i ziaren. Smalec roztapiamy i łączymy z resztą składników. Gdy nasz smalec ostygnie, można włożyć go do pojemnika i wywiesić niedaleko domu.
Powszechnie karmienie ptaków pieczywem nie jest dobrą praktyką, gdyż ich przewód pokarmowy nie jest dostosowany do takiego jedzenia. Dokarmianie ptaków pieczywem, zepsutym jedzeniem oraz produktami słonymi może im bardzo zaszkodzić.
Pamiętajmy, że pokarm powinniśmy kłaść w tym samym miejscu, gdyż ptaki przyzwyczają się do miejsca, w którym są karmione. Trzeba także je regularnie dokarmiać do końca zimy. Konsekwencja może tu decydować o życiu zwierząt, gdyż mocno przywiązują się one do okazywanego wsparcia.
źródło: www.lasy.gov.pl tutaj możecie przeczytać wiele ciekawych rzeczy o przyrodzie.
Mam nadzieję, że taka ściągawka pomoże wam mądrze dokarmiać ptaki w waszej okolicy. Teraz zajmiemy się zrobieniem ptaszka na papierze.
Przygotujcie kolorowy papier, klej, nożyczki. Zacznijcie od wybrania niebieskiej kartki na tło. Następnie wytnijcie z brązowego papieru gałązkę. Zobaczcie na zdjęciu, jest lekko wygięta w dół. Na niej później nakleicie gila. Pamiętajcie zatem, by nie przykleić jej na górze kartki albo w środku. Zróbcie to na dole. Doklejcie inne mniejsze odnogi.
Teraz wytnijcie koło w kolorze szarym. To brzuszek gila. Przyklejcie blisko gałązki. Jeszcze nie widać, że to ptaszek. Ale poczekajcie...wytnijcie czerwony kształt, uważnie spójrzcie na zdjęcia poniżej... gil ma czerwone piórka na brzuszku. Cudownie. Teraz z czarnego papieru przygotujcie skrzydełko, ogonek, dziób i oko. Na koniec doklejcie na brzuszku różowe kółeczko. Wasz gil jest gotowy. Pamiętajcie, by o niego dbać czyli dokarmiać !
Życzę wam udanych zabaw na podwórku, ulepcie wielkiego bałwana.
Pozdrawiam, pani Monika