foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Świetliczak w domu.

05.02.2021 - ZAGUBIONY PINGWINEK

ZAGUBIONY PINGWINEK 

 

 

Witajcie Świetliczaki ,

 Czy jesteście gotowi pożegnać zimę? Śnieg już stopniał ale zima daje jeszcze o sobie znać. Jeszcze mrozi nocą, jeszcze wieje zimnym wiatrem, a więc nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. 

Chciałabym poczuć na sobie ciepłe promyki wiosennego słońca...mam do was prośbę,  zróbcie ze mną ostatnią, zimowa pracę. Może to przywoła wiosnę...a piosenka? 

 

Pierwsze oznaki wiosny wywołały gniew zimy, jak mówią słowa piosenki.

Hej! Zgniewała się zima,
że krokusy rosną.
Hej uciekała w Tatry
przed zieloną wiosną.

ref: Biegnie do Nosala,
słońce ja przypala.
Siadła na Giewoncie,
tam też świeci słońce.

Hej! Zielona dolina,
ale góra biała.
Hej! Na Kasprowym Wierchu
zima się schowała.

ref: Gdzie się chowasz zimo?
Co to za pomysły?
Spływaj do Dunajca
a potem do Wisły.

 www.miastodzieci.pl  

Zacznijcie od przygotowania niebiskiej, czarnej, białej kartki papieru, kilku płatków higienicznych, dziurkacza z gwiazdką, kleju, może znajdziecie gotowe oczy. Na początek naklejcie kilka płatków na dole strony tak, by powstała górka. Jeżeli niektóre znajdą się poza kartką,  jak u mnie -  po wyschnięciu po prostu je obetnijcie. Drugim krokiem jest wycięcie narysowanej waszej rączki z czarnego papieru. To jest pingwinek. Jeszcze tego nie widać ale uwierzcie mi na słowo. 

Naklejcie rączkę skierowaną w dół. Na środku doklejcie kilka płatków by pingwin miał biały brzuszek -  jak w rzeczywistości. Czy już widać kto to jest? Doklejcie szybko oczy, mogą być gotowe, plastikowe lub zróbcie podobne z papieru. Na zakończenie dzióbek, pomarańczowy i pingwin jest gotowy. 

Aby wykończyć obrazek naklejcie jeszcze śnieżynki z dziurkacza. Można je również narysować, niebieską kredką, albo białym korektorem. Ja, dla oszałamiającego efektu ponaklejałam koraliki w różne części obrazka. Jeżeli posiadacie cekiny można je tutaj wykorzystać. 

Czy wiecie, że: 

1. Przeciętna wielkość płatka śniegu waha się od wielkości nieco mniejszej od grosza do szerokości ludzkiego włosa.

2. Według rekordów światowych Guinnessa 28 stycznia 1887 r. w Fort Keogh w Montanie spadł płatek śniegu o szerokości 45 cm i grubości 20 cm, co czyni go największym płatkiem śniegu, jaki kiedykolwiek zaobserwowano. 

3. Jeśli kiedykolwiek słyszałeś niepowtarzalny huk w środku śnieżycy, to nie twoje uszy płatają ci figle. Prawdopodobnie jest to piorun, rzadkie zimowe zjawisko pogodowe, które występuje najczęściej w pobliżu jezior. 

4. Aomori City w północnej Japonii otrzymuje więcej opadów śniegu niż jakiekolwiek inne duże miasto na planecie. Statystycznie każdego roku mieszkańcy są atakowani 8 metrami śniegu. 

5. Niektóre gąsienice arktyczne nie są w stanie zjeść wystarczająco dużo w okresie letnim, aby podtrzymać przemianę, więc zimują na zamarzniętej bryle, chronionej przez swoje właściwości przeciw zamarzaniu krwi. Może minąć 14 lat, zanim zbudują wystarczająco dużo rezerw, aby się przekształcić. Są to najstarsze gąsienice na świecie. 

6. Jest taka żaba, która każdej zimy pozwala sobie całkowicie zamarznąć. Jej serce się zatrzymuje, krew przestaje płynąć, a oczy stają się białe, ponieważ jej soczewki z

amarzają. Latem odmraża się i odskakuje. 

www.fajnepodroze.pl/zima-ciekawostki/ 

21 marca zacznie się kalendarzowa wiosna ale w naszych serduszkach już teraz, w lutym powolutku kiełkują wiosenne, radosne uczucia, już czekamy z niecierpliwością na   zmiany.  

 

pozdrawiam was gorąco,

pani Monika

          

źródło: https://pi.it/5uCKIJR 

Copyright 2025  Rocket Kids / Wszelkie prawa zastrzeżone. Redaktor: Pani Monika.

 

 Designed by www.diablodesign.eu.