foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Świetliczak w domu.

15.02.2021 - KARNAWAŁ

KARNAWAŁ 

  

Witajcie Świetliczaki, 

na zakończenie Karnawału coś szczególnego dla dziewczynek.

W ubiegłym tygodniu, w czwartek obchodziliśmy Tłusty Czwartek - objadaliśmy się pączkami i chrustem. W tym tygodniu dokładnie we wtorek, czyli jutro jest tzw. śledzik, dzień gdy podajemy potrawy ze śledzia. A w środę obchodzimy Środę Popielcową, rozpoczynamy w kościele katolickim post trwający do świąt wielkanocnych. 

Zatem poniedziałek i wtorek to tak naprawdę ostatnie dni karnawału. 

Czy wiecie jak świętuje się koniec karnawału w różnych częściach świata? 

Tradycja wielkiej zabawy powstała we włoskich miastach. Karnawał w Wenecji uchodzi za najbarwniejszy w Europie, ściąga co roku rzesze turystów. 

 Największy i najgorętszy karnawał na świecie odbywa się jednak w Rio de Janeiro. Co roku, w piątek przed Środą Popielcową, władze Rio przekazują klucze do miasta królowi Morno. To właśnie wtedy zabawa zaczyna się na całego. Ruszają kolorowe parady, do których przygotowania trwają właściwie cały rok. Stroje i choreografia muszą być dopracowane w najmniejszym szczególe. Kulminacyjnym punktem karnawału jest przejazd olbrzymich platform po Sambodromie, na których członkowie różnych szkół samby przedstawiają sceny inspirowane mitologią, Biblią i życiem codziennym. 

Goa, Indie 

Co tradycja powiązana ściśle z chrześcijańskim kalendarzem robi w Indiach? Jest pamiątką po czterech wiekach rządów Portugalczyków. Zabawa w Goa bardzo podobna jest do europejskich karnawałów, ale ma też indyjskie akcenty jak rozsypywany w powietrzu kolorowy proszek. Barwnym pochodom połykaczy ognia, akrobatów, błaznów i tancerzy przewodzi Momo – mitologiczny król chaosu. 

Gwinea Bissau

Podobnie jak w Goa, Portugalczycy, którzy władali Gwineą Bissau, zostawili w tym niewielkim bagnistym kraju swoje zwyczaje. Do dziś w stolicy co roku organizuje się karnawał. Gwinejskie święto to mieszanka chrześcijańskich zwyczajów i lokalnych obrzędów: ozdobne maski tancerzy symbolizują powracające z dżungli duchy przodków, które chcą wziąć udział w najważniejszych rytuałach. Przez cztery dni i noce Bissau bawi się w rytmach etnicznej muzyki.

Veracruz, Meksyk

Na najpopularniejszy karnawał meksykański nie ma wstępu nikt, kto jest w złym humorze. Pierwszego dnia świętowania na zocalo, głównym placu miasta, odbywa się Quema de Mal Humor – wielkie ognisko, gdzie należy spalić złe nastroje. W płomieniach kończą także kukły nielubianych polityków, przestępców, symbole kryzysu, a nawet wirusów grypy. W trakcie dziewięciu dni zabawy przez miasto przechodzi sześć parad.

Sydney, Australia

Na kilka tygodni przed Mardi Gras Sydney dekoruje się na kolorowo. Tak Australia przygotowuje się na jedną z najpopularniejszych parad na świecie.  Obecnie to największa uliczna impreza na antypodach, która gromadzi pół miliona uczestników. Najpopularniejszy w całym karnawale jest korowód wzdłuż Oxford Street, gdzie tysiące ludzi w ekstrawaganckich kostiumach tańczy do białego rana.

Góralski Karnawał, Bukowina Tatrzańska

Słynny Dom Ludowy na kilka dni staje się centrum góralskiego świata. Ściągają tu kapele z obu stron Karpat, a pary próbują sił w konkursie tańca zbójnickiego. Góralski karnawał jest też celebracją ginącej tradycji kolędowania. Grupy kolędników prezentują się na scenie, a potem maszerują przez Bukowinę Tatrzańską. Pod gołym niebem odbywają się też wyścigi kumoterek, czyli dwuosobowych sań, a także zawody w skjóringu – skrzyżowaniu jazdy na nartach i konnej. 

Zapraszam teraz chętne dzieci do wykonania kolorowej dekoracji w kształcie sukni na karnawał. Przygotujcie kolorowy papier, klej, nożyczki i papierową podkładkę pod ciasto. Takie podkładki na pewno znajdziecie w domu. W zależności od jej wielkości otrzymacie większą lub mniejszą suknię. 

Zobaczcie zdjęcia zamieszczone poniżej i składajcie serwetkę wg. wskazówek. Na koniec naklejcie oba elementy, to znaczy górę sukni i dół na kolorową kartkę. Zróbcie ozdobę w pasie z kolorowej kokardki lub sznureczka. Możecie suknię udekorować białymi perełkami, cekinami, koralikami. Pozostawiam to waszej wyobraźni. Życzę wam udanej zabawy i pięknych sukni. 

 pani Monika 

 

            

 

 

Copyright 2024  Rocket Kids / Wszelkie prawa zastrzeżone. Redaktor: Pani Monika.

 

 Designed by www.diablodesign.eu.