foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Świetliczak w domu.

18.02.2021 - TEATRZYK

TEATRZYK 

  

Witajcie Świetliczaki, czy lubicie czasem pobawić się w teatrzyk? Czy macie swoje kukiełki? Czy robiliście kiedyś papierowe kukiełki? To bardzo fajna zabawa. Można popuścić wodze fantazji. Wymyślajcie sobie niesamowite historyjki  i wystawiajcie je dla kolegów, rodziców. 

Skąd pochodzi tradycja teatrzyków? Teatr, to jedna z najstarszych form przedstawiania ludzkich historii. To właśnie dzięki teatrowi powstał film i dzisiejsze seriale. Teatrzyki dla dzieci, pomimo swojej lekkiej i zabawnej formy, także swoje korzenie mają w starożytnej Grecji, skąd wywodzi się dzisiejszy teatr. Jak wiadomo dzieci uwielbiają wszelkiego rodzaju teatrzyki, dlatego warto je zainteresować garstką ciekawostek, na temat teatru. 

1. Skąd w ogóle wziął się teatr? Miejscem pochodzenia teatru, jest starożytna Grecja. To właśnie tam, ludność, która chciała czcić swoich bogów, podczas poświęconym im świętom, organizowała liczne przedstawienia. Na początku wyróżniało się dwa rodzaje spektakli. Tragedia, ukazywała trudy ludzkiego życia, a komedia miała za zadanie rozbawić zmęczonych tymi trudami widzów. 

2. Teatr na wodzie? Starożytni rzymianie wznieśli sztukę teatralną, na zupełnie inny poziom. Amfiteatry (takie jak Koloseum w Rzymie) budowane były, jako areny, które spełniać będą wiele funkcji. Jedną z takich funkcji, był wypełnienie całej areny wodą. Po co to wszystko? Żeby odgrywać, jedne z najbardziej spektakularnych przedstawień w historii. Tak zwane Naumachia, były spektaklami, ukazującymi zwycięskie bitwy morskie. Na zalaną arenę wypływały prawdziwe statki z aktorami, którzy odgrywali role zwycięzców, oraz pokonanych. 

3. Dlaczego siedzenia i kurtyna w teatrach są czerwone? Są dwa powody, dla których, zarówno kurtyna, jak i siedzenia są czerwone. Po pierwsze, czerwony, jest kolorem, który gdy światła zgasną, to czerwony praktycznie znika z pola widzenia. Nie rozprasza, nie skupia niepotrzebnie uwagi. Po drugie, czerwony, jest kolorem arystokracji, elity dworu i rodzin królewskich. Czerwień była barwą władców i pomimo upływu czasu, kolor ten pozostał i podkreśla wyjątkowość miejsca jakim jest teatr. 

www.fajnepodroze.pl 

Teatr lalek –to również rodzaj teatru, ale w którym zamiast aktorów ,w spektaklach grają lalki.

Głównym środkiem wyrazu jest lalka teatralna animowana przez aktora-lalkarza, najczęściej ukrytego za parawanem, czasem występującego razem z lalką na scenie. Lalki mogą też być poruszane przez mechanizm (mechaniczny teatr lalek). Podstawowe typy lalek teatralnych: pacynkakukiełkajawajkamarionetkalalka cieniowa

 wikipedia 

 Kochani, nie wymyśliłam nic trudnego...chciałabym by wszyscy mogli cieszyć się ze wspólnej zabawy. Pokażę wam jak zrobić jedną, papierową postać. W taki sam sposób możecie wykonać niezliczoną ilość, dowolnych bohaterów. Później, nie pozostanie wam nic innego jak rozłożyć krzesła, zrobić na nich kurtynę z koca, ukryć się za nią i zaprosić widzów, rodziców i rodzeństwo na przedstawienie.

Będziecie potrzebowali kolorowy papier, klej, nożyczki, ołówek, patyczki do szaszłyków. 

Zacznijcie od wyboru postaci, której potrzebujecie do teatrzyku. Ja wybrałam motyla. Zastanówcie się teraz w jakich będzie kolorach. Mój jest zielony, ale dwustronny tzn. z jednej strony jest jasnozielony, z drugiej ciemnozielony.  W tym celu narysowałam 1 motyla, wycięłam, od niego odrysowałam drugiego i oba razem skleiłam - w środku zostawiając patyczek do poruszania kukiełką. Ależ ten motyl nie ma skrzydeł...ktoś słusznie zauważył. Wytnijcie kolorowe serca w trzech rozmiarach i przyklejcie je kolejno zaczynając od największego do motyla. Zwróćcie uwagę by przykleić tylko środek. Otrzymacie trójwymiarowego motyla mogącego występować w najprawdziwszym teatrzyku kukiełkowym. UDANEJ ZABAWY...

 

 pozdrawiam wszystkich, pani Monika 

 

         

Copyright 2025  Rocket Kids / Wszelkie prawa zastrzeżone. Redaktor: Pani Monika.

 

 Designed by www.diablodesign.eu.